Numer statystyczny REGON

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązany jest do uzyskania statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON. Wymóg ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, tj. zarówno zgłaszających swoją działalność do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskujących koncesje lub zezwolenia na tę działalność, jak i zwolnionych z tych obowiązków.

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki cywilnej powinny uzyskać od Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego numer identyfikacji statystycznej – REGON [art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. nr 88, poz. 439 z póź. zmian.). ].

Rejestr REGON jest powszechnym informatycznym systemem identyfikacji i kodowania podmiotów gospodarki narodowej. Numer REGON to unikalny, dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny nadawany podmiotom wpisanym do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej [Podstawą prawną funkcjonowania rejestru jest ustawa o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz. U. Nr 88 z 1995 r.) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz.U. Nr 69, poz. 763)].

Przedsiębiorcy mają obowiązek zgłoszenia do rejestru REGON bezpośrednio w urzędzie statystycznym województwa, na którego terenie mają siedzibę, dane dotyczące:

– wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego,

– wniosku o zmianę cech objętych rejestrem,

– wniosku o skreślenie z rejestru.

Wnioski dotyczące nadania numeru identyfikacyjnego oraz wnioski o zmianę danych objętych tym rejestrem wymagają zgłoszenia najpóźniej w terminie 14 dni od dnia powstania podmiotu objętego obowiązkiem zgłoszenia, tj. uzyskania wpisu do ewidencji, uzyskania zgłoszenia lub rozpoczęcia działalności w przypadkach gdy wpis i koncesja nie są wymagane do jej prowadzenia.

Natomiast złożenie wniosku o skreślenie z rejestru powinno nastąpić w dniu zaprzestania działalności [Kołodko G., "Strategia dla Polski", Wydawnictwo Poltext, Warszawa 1994, s. 45.].

Dodaj komentarz