Wybrane rozporządzenia do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

podrozdział z pracy dyplomowej z poprzedniego miesiąca

Ogłoszona 20 kwietnia 2005 r. ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne weszła w życie 21 lipca tego roku. Na jej podstawie wydane ma zostać dwadzieścia jeden aktów wykonawczych. Zestawienie ich prezentowane jest na stronie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji (www.mnii.gov.pl).

Jednym z najważniejszych powstałych dotąd rozporządzeń jest rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym[1] (wydane na podstawie art. 16 ust. 3 omawianej ustawy). Jak czytamy rozporządzeniu określa ono:

1. warunki organizacyjno-techniczne doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym;

2. formę urzędowego poświadczenia odbioru dokumentów elektronicznych przez adresatów.

Rozporządzenie wprowadza m.in. dwa istotne pojęcia – elektroniczna skrzynka podawcza oraz urzędowe poświadczenie odbioru. W § 2 pkt. 1 rozporządzenia czytamy, iż elektroniczną skrzynkę podawczą stanowi dostępny publicznie środek komunikacji elektronicznej służący do przekazywania informacji w formie elektronicznej do podmiotu publicznego przy wykorzystaniu powszechnie dostępnej sieci teleinformatycznej. Z kolei urzędowe poświadczenie odbioru oznacza dane elektroniczne dołączone do dokumentu elektronicznego doręczonego podmiotowi publicznemu lub połączone z tym dokumentem w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna (§ 2 pkt. 4 omawianego rozporządzenia).

W załączniku do rozporządzenia, zatytułowanym „Wymagania techniczne i organizacyjne dla systemu teleinformatycznego wykorzystywanego przez podmiot publiczny do wytwarzania urzędowego poświadczenia odbioru” mowa jest o konieczności posiadania sprzętowego modułu bezpieczeństwa (Hardware Security Module), zwanym dalej „HSM”. Oznacza to, że obywatel który zechce doręczyć dokument elektroniczny do urzędu celem np. załatwienia sprawy, ten musi mu potwierdzić urzędowo odbiór dokumentu. „Moduł HSM w takim standardzie jak przewidziano w powyżej przywołanym załączniku kosztuje około 32 tys. złotych (podobno w Polsce dostępne takie urządzenie tylko jednego producenta (dwóch dystrybutorów).”[2]

Zabieg polskiego ustawodawcy przyczynia się do znacznego opóźnienia we wdrażaniu elektronicznej administracji, bowiem nie każdy podmiot publiczny, np. małą gminę będzie stać na zakup tak drogiego sprzętu.

Rozwiązanie problemu stanowi będący obecnie w fazie projektowania program e-PUAP (Platforma Usług Administracji Publicznej), stanowiący część projektu Wrota Polski zainicjowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to platforma będąca podstawą standaryzacji wszelkich informatycznych usług administracji publicznej (więcej na ten temat na stronie 101). Pierwszym z elementów programu e-PUAP będzie budowa systemu ePUAP-WKP, stanowiącego platformę, której głównym będzie dostarczenie usług wspólnych za pośrednictwem których organy administracji publicznej będą mogły świadczyć usługi publiczne w sposób elektroniczny podmiotom gospodarczym i obywatelom. Zbudowany na tej zasadzie system zniesie z podmiotów administracji publicznej obowiązek posiadania drogiego, sprzętowego modułu bezpieczeństwa (Hardware Security Module), nałożony przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym. Przyczyni się to w sposób istotny z scentralizowania zagadnień związanych z dostarczaniem oraz odbiorem dokumentów elektronicznych.

Pozostałe rozporządzenia, jakie maj ą zostać wydane są na razie w fazie projektowania i będą publikowane zgodnie z harmonogramem ogłoszonym na stronie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji (www.mnii.gov.pl).


[1] Rozporządzenie dnia 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. 200, poz. 1651)

[2] P. Waglowski, op. cit.

Dodaj komentarz